Alpine 110 – mocne uderzenie Renault

Duże wydarzenie w Grupie Renault.

 

Model A 110 będzie produkowane w fabryce w Dieppe, w północnej Francji. Wybudowany przez założyciela Alpine, Jeana Rédélégo w 1969 roku, zakład w Dieppe produkował w ostatnich latach małe samochody sportowe Renault o wysokich osiągach. Teraz produkcja Alpine powraca do Dieppe.

fot. Alpine

Przy okazji wznowienia modelu dokonano gruntownej rozbudowy i modernizacji zakładu kosztem prawie 36 milionów euro.

Lekkie, dwuosobowe coupe z centralnie zamontowanym silnikiem ma pod maską  4 cylindrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem. Jednostka o pojemności 1,8 litra rozwija 252 KM maksymalnej mocy dostarczane na tylną oś. Motor współpracuje z 7-stopniowym, dwusprzęgłowym automatem Getrag. Do dyspozycji kierowcy oddano trzy zróżnicowane tryby jazdy – Normal, Sport oraz ekstremalny Track. W zależności od wybranego trybu zmieniają się ustawienia silnika, skrzyni, wydechu, układu kierowniczego i wyświetlacza we wnętrzu.

A110 osiąga pierwszą setkę w 4,5 sek. i może się rozpędzić do 250 km/h (elektroniczna blokada). Dla porównania, w podstawowa wersja Porsche Cayman rozpędza się do setki w 5,1 sekundy, a Cayman S w 4,6 sekundy.

Marka Alpine należy do Grupy Renault, ale stanowi samodzielną jednostkę biznesową. Limitowaną wersję wyceniono na 58 tys. euro, a cenniki w Polsce startują od 256 tys. zł.

fot. Alpine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.