Kraków. 5 tys. masek antysmogowych

KRAKÓW POMAGA MIESZKAŃCOM

 

  • Urząd miasta w Krakowie rozda 5 tys. masek, które mają chronić przed zanieczyszczonym powietrzem.
  • Maski trafią do pacjentów poradni pulmonologicznych.
  • Kraków jest tym polskim miastem, które ma największe problemy ze smogiem.

Maski – jak przekonuje urząd miasta – mają chronić przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi w powietrzu PM 10 i PM 2.5. Będą je rozdawali lekarze w poradniach. Mają być dostępne w dwóch rozmiarach, dla dorosłych oraz dla dzieci. Każda maska będzie wyposażona w wymienny filtr, który należy wymienić po ok. 30 godzinach użytkowania.

To niejedyna forma radzenia sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Ten problem narasta gdy idzie zima, bo w Krakowie wciąż wiele mieszkań jest ocieplanych piecami węglowymi, a w stolicy Małopolski (inaczej niż np. w Warszawie) to właśnie to źródło smogu jest największą składową ekologicznego problemu. Drugą przyczyną jest olbrzymi ruch samochodowy.

Od dwóch lat w przypadku prognozowanych znacznych przekroczeń norm jakości powietrza w Krakowie ogłaszana jest darmowa komunikacja miejska dla kierowców oraz osób z nimi podróżujących (biletem jest dowód rejestracyjny auta). Miasto dofinansowuje też wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne.

W ramach tegorocznej akcji część uczniów krakowskich szkół zostanie przebadanych pod kątem zawartości związków azotu w wydychanym przez nich powietrzu. Miasto planuje też akcje edukacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.