Quo Vadis ALMA?

  • Alma ogranicza działalność
  • Inwestorzy panikują
  • Paniczne poszukiwania inwestora trwają

Co dalej z jedną ze sztandarowych marek handlowych i zarazem perełek krakowskiego biznesu? To pytanie zadają dziś wszyscy zajmujący się handlem w Polsce. Czołowa sieć handlowa skierowane do zamożnego klienta i klasy średniej przeżywa kłopoty jakich nigdy nie miała.

Od miesięcy klienci obserwują brak produktów od znanych producentów co jest skutkiem nieuregulowanych płatności z częścią dostawców. Tak więc kolejni producenci wstrzymują dostawy lub kończą współpracę z siecią. Efektem takiego stanu rzeczy są puste półki lub rzędy tego samego produktu.

Znalezione obrazy dla zapytania puste półki w almie

źródło: twitter

 

Spółka opublikowała  dane za pierwsze półrocze. I okazało się, że przy spadającej sprzedaży Alma przynosi zyski, ale już grupa kapitałowa, do której należy, ma duże problemy. Akcjonariusze zaczęli wyprzedaż akcji.

ALMA_kurs

Sieć delikatesów Alma liczy 46 sklepów. Tyle samo jest punktów należącego do spółki „Krakowskiego Kredensu”, sieci z ekskluzywną żywnością. Kompletnie nieudany okazał się jednak projekt sklepów z równie ekskluzywną odzieżą Paradise Group.

W 2008 roku Alma wydała na przejęcie tej sieci z rąk Jerzego Mazgaja 66,4 mln zł. W ubiegłym roku w księgach Almy wyceniano ją już na tylko 50,7 mln zł i na koniec roku w końcu wyzerowano jej wycenę. Projekt okazał się porażką. Cierpią na tym pozostałe segmenty działalności obciążone spłatą kredytów

Spółka szuka więc wyjścia z tej trudnej sytuacji. działanie podejmowane są na kilku płaszczyznach biznesowych, tak więc ograniczone są plany rozwojowe, planuje sie sprzedaż kilku nieruchomości oraz trwają poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego.

Oficjalny komunikat Spółki brzmi:

” Zarząd ALMA MARKET S.A. („Spółka”, „Emitent”) mając na uwadze dalszy rozwój Emitenta, informuje o podjęciu decyzji o przeglądzie przez Emitenta opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności biznesowej.

Na tym etapie przeglądu wszystkie opcje będą rozważane, w tym poszukiwanie dla Emitenta inwestora branżowego, utrzymanie istniejącej struktury właścicielskiej, jak również poszukiwanie inwestora finansowego. Decyzje związane z wyborem konkretnej opcji przez Zarząd Emitenta nie zostały podjęte.”


„Z ostatniej chwili” : Alma ratuję się w tej chwili sprzedażą posiadanych w swym portfelu akcji VISTULI. Ze sprzedaży 5,65 mln akcji pozyskała 17,2 mln złotych.

Miejmy nadzieje, że firma wyjdzie z kłopotów a pracownicy zachowają miejsca pracy. Inaczej wszyscy zostaniemy klientami Lidla i Biedronki.

 

/Redakcja/

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.